Pasaulio Krepšinio Čempionatas: svarbiausia informacija, trumpos komandų apžvalgos, prognozės
Šiandien prasideda krepšinio gerbėjų ilgai lauktas Pasaulio Krepšinio Čempionatas (2014 FIBA World Cup). Ištisas dvi savaites džiaugsimės rungtynėmis tarp geriausių kiekvieno žemyno komandų, kol galų gale viena iš jų iškovos pasaulio čempionų titulą.
Šiame straipsnyje sudėjome svarbiausius dalykus, kurie pravers tiek užkietėjusiems krepšinio fanams, tiek mažiau besidomintiems, na ir žinoma – krepšinio lažybų mėgėjams.
Grupės
2014 Pasaulio Krepšinio Čempionate dalyvauja 24 komandos, kurios yra suskirstytos į keturias grupes – po šešias kiekvienoje. Pirmas šešias dienas susitikimai vyks tik grupėse – kiekvienoje jų visos komandos susitiks tarpusavyje po vieną kartą.
Keturios geriausios komandos iš kiekvienos grupės pateks į atkrentamąjį etapą, kuris prasidės rugsėjo 6 dieną. Jame varžovus nulems komandų užimtos vietos grupėse – pirmąją vietą A grupėje užėmusi komanda susitiks su ketvirtąja iš grupės B, geriausioji iš grupės C susitiks su ketvirtąja iš grupės D. Atitinkamai, antrąsias vietas užėmusios komandos susitiks su trečiąsias vietas užėmusiomis.
Ketvirtfinaliuose rugsėjo 9-10 dienomis tarpusavyje susitiks top 16 rungtynių laimėtojai, tuomet rugsėjo 11-12 dienomis įvyks pusfinaliai. Rungtynės dėl trečiosios vietos bus žaidžiamos rugsėjo 13 dieną, o finalas – rugsėjo 14 dieną.
Lengviausia laikoma grupė C, nes joje tik viena stipri komanda – JAV. „Mirties grupe” laikoma grupė A, kurioje net 4 stiprios komandos (Ispanija, Brazilija, Prancūzija, Serbija). Žemiau matote lentelę su visų keturių grupių sudėtimi. Komandas joje išrikiavome pagal spėjamą pajėgumą „popieriuje” iki čempionato pradžios.
Kaip matome, realiausios pretendentės į čempionus – JAV ir Ispanija – gali susitikti tik finale, tačiau iki jo daug sunkesnis kelias nusimato Ispanijai.
Grupė A | Grupė B | Grupė C | Grupė D | |
Favoritas | Ispanija | Kroatija | JAV | Lietuva |
Galimas favoritas | Brazilija | Graikija | Turkija | Australija |
Galimas favoritas | Prancūzija | Argentina | Ukraina | Slovėnija |
Stipriausias iš likusiųjų | Serbija | Puerto Rikas | Dominikos Resp. | Meksika |
Silpnieji | Egiptas | Senegalas | N. Zelandija | Angola |
Silpnieji | Iranas | Filipinai | Suomija | Korėja |
Čempionate dalyvauja gana skirtingo pajėgumo komandos – dauguma jų yra vieno iš šešių pasaulio žemynų čempionatų laimėtojos, taip pat į šį čempionatą automatiškai patenka pastarųjų vasaros Olimpinių Žaidynių nugalėtojai (šiuo atveju – JAV) bei čempionato šeimininkai (Ispanija). Dar keturias vietas paskiria FIBA, tai taip vadinamos „wild cards”.
Šio čempionato nugalėtojai automatiškai patenka į 2016-ųjų Vasaros Olimpiados krepšinio turnyrą. Likusios komandos į Olimpines Žaidynes bus atrinktos specialiame turnyre 2015-ųjų vasarą.
Komandos
Favoritai
1. JAV: nors šįmet itin daug Amerikos krepšinio superžvaigždžių stebės čempionatą ant sofos, tačiau JAV rinktinė vistiek yra laikoma pajėgiausia čempionate dalyvaujančia komanda. Joje daug talentingų, atletiškų, patyrusių žaidėjų, o pastebimi trūkumai – labai nedideli. Svarbiausias iš jų tikriausiai yra susižaidimas ir komandinis elgesys – jei JAV rinktinė sugebės būti tikra komanda, jos šansai laimėti siekia 99%.
2. Ispanija: broliai Gasol’iai ir Serge Ibaka – tai turbūt viena geriausių priekinių linijų pasaulyje. Pridėkime Ricky Rubio, Jose Calderon, Sergio Llul, Sergio Rodriguez, Rudy Fernandez ir Juan Carlos Navarro – medaliai praktiškai garantuoti. Ir žinoma, jie žais namuose, palaikomi gausybės raudonai-geltonų fanų.
Pretendentai į medalius
3. Lietuva: net ir be Jasikevičiaus, Kleizos, Javtoko bei pastarojo praradimo – Kalniečio, lietuvių rinktinėje pilna puikių, talentingų, darbščių žaidėjų. Vieta bent jau top 16 etape yra garantuota, tiesiog neįmanoma, kad Lietuva savo grupėje liktų 5-oje ar 6-oje vietioje. Na, o tuomet jau prireiks ir dalelės sėkmės, ir šimtaprocentinio visų žaidėjų atsidavimo, bet mes žinome – viskas įmanoma. Bronza tikrai pasiekiama, o palankiai susiklosčius aplinkybėms – gal ir kas nors daugiau…
4. Brazilija: pagrindiniai šios rinktinės arkliukai: Nene, Anderson Varejao, Leandro Barbosa ir Tiago Splitter. Jie nepaves, svarbiau Brazilijai yra sugebėti ir likusius žaidėjus pajungti bendram tikslui.
5. Prancūzija: superžvaigždžių Tony Parker ir Joakim Noah nėra, tačiau prancūzai užsispyrę tikina, kad ir be jų gali pasiekti aukštų rezultatų. Žinoma, juk dar yra Batum, Fournier, Diaw, Mahinmi, Gobert – tokia rinktinė gali iššauti, kad ir iki bronzos.
6. Kroatija: Jauna, pergalių ištroškusi rinktinė atkreipė į save dėmesį jau per kontrolines rungtynes. Šis alkis, ir žinoma, NBA žaidėjai Bojdan Bogdanovic bei Dario Saric gali kroatus nuvesti toli. Visai nenustebtume, jei jie užimtų 4 ar 5 vietą.
7. Australija: australai prarado Patty Mills, tačiau tai suteikia šansus Dante Exum, Matthew Dellavedova ir Aron Baynes parodyti, ką jie gali geriausio. Čia vėlgi panašus klausimas kaip su brazilais – tryse visų rungtynių neištempsi, o ar sugebės likę komandos nariai žaisti tokiu pat lygiu, kol kas neaišku.
8. Slovėnija: Goran Dragic vadovaujami slovėnai yra greiti ir taiklūs, tačiau juos riboja trumpas suolelis.
9. Graikija: graikų krepšinyje šiuo metu vyksta kartų kaita, taigi tokios rinktinės, kuri 2006-aisias įveikė JAV, nepamatysime. Jaunimas, vedamas Giannis Antetokounmpo, turės gerokai paplušėti, kad prilygtų kitiems pretendentams į medalius.
10. Argentina: šis čempionatas – paskutinis pasispardymas ir galimybė auksinei argentiniečių krepšinio kartai, kuri gąsdino varžovus 2002-ųjų Pasaulio Čempionate ir 2004-ųjų Olimpiadoje. Iš jų nedalyvaus tik Manu Ginobili. Tačiau ar link karjeros pabaigos sukantys lyderiai dar turi parako ką nors iškovoti? Ar sugebės jie integruoti jaunuosius žaidėjus, kad jiems padėtų, o ne trukdytų?
Pavojingi
11. Turkija: 2010-ųjų Pasaulio Čempionato finalistai šiuo metu nėra tokie stiprūs, kaip tada, ir šiame čempionate jie tik dėl to, kad gavo „wild card”. Vienintelis jų žaidėjas, kurį būtų galima pavadinti žvaigžde, yra Omer Asik, o Ersan Ilyasova, Enes Kanter ar Hedo Turkoglu neišvysime. Turkijai pasisekė, kad jie yra lengviausioje grupėje, ir bent jau į top 16 turėtų patekti.
12. Ukraina: ši rinktinė neturi garsių vardų, tačiau jie veikia kaip vienas kumštis, yra jauni, atletiški ir nieko nebijantys. Jau Eurobasket 2013 Ukraina parodė, kad gali būti pavojingas varžovas, dabar jie sieks tokį savo įvaizdį įtvirtinti. Ukrainiečiai tikrai gali sukelti bėdų net pačioms stipriausioms rinktinėms.
13. Serbija būtų tarp pretendentų į medalius, jei ne grupė, į kurią ši rinktinė pateko… Ispanija, Prancūzija, Brazilija – peržengti bet kurią jų reikia daug jėgų, o visas tris – tikrai sunku. Serbai turi daug talentų puolime ir centre, tačiau jų gynėjų gretos gana retos, o be geros gynybos žaisti kaip lygus su lygiais prieš ispanus ar brazilus bus sunku…
14. Puerto Riko: šią rinktinę į priekį ves J.J. Barea, Carlos Arroyo ir Renalod Balkman. Kokį vieną kitą netikėtumą puerto rikiečiai gali iškrėsti, tačiau daugiausia, ką jie gali pasiekti – tai ketvirta vieta grupėje ir top 16 etapas. Jame jokių šansų eiti toliau Puerto Rikas nebeturės.
15. Meksika: nustebinę ir laimėję 2013 FIBA Americas čempionatą, meksikiečiai daugiausia pasikliauja Gustavo Ayon ir Jorge Guttierez. Daugiau į ką žiūrėti pas juos nelabai yra. Tačiau to turėtų užtekti laimėti prieš Angolą ir Korėją bei patekti į top 16.
16. Dominikos Respublika: tai galėjo būti gana įdomi komanda, su jaunu perspektyviu žaidėju Karl Towns, Atlanta Hawks žaidėju Al Horford ir Houston Rockets veteranu Francisco Garcia. Tačiau du pirmieji negali dalyvauti, todėl Garcia lieka vienas su likusiais nariais, apie kuriuos niekas nieko negirdėjo…
17. Senegalas: apie šią rinktinę vienas dalykas aiškus – mažai kas prilygs jiems ūgiu. Įspūdingą aukštaūgių trijulę sudaro Timbervolves žaidėjas Gorgui Dieng, buvęs Wizards ir Kings žaidėjas Hamady N’Diaye ir Saer Sene. Tačiau kaip jiems seksis, neaišku. Sutriuškinimas žaidžiant prieš Dominikos Respubliką kontrolinėse rungtynėse, žinoma, nėra geras ženklas…
18. Naujoji Zelandija: Oklahoma Thunder centras Steven Adams nežaidžia, todėl zelandiečiams bus sunku iškopti į top 16. Ir kažin ar jų šokiai ką bepadės…
19. Suomija: ne visi sutiko, kad gana žemą FIBA reitingą turintys suomiai nusipelnė „wild card” į šį čempionatą (paklauskite kanadiečių, ką jie apie tai mano…). Drew Gooden nespėjo tapti „suomiu”, todėl rinktinę temps Petteri Koponen.
Silpnieji
20. Filipinai: ši maža tauta dalyvauja Pasaulio Čempionate pirmą kartą nuo 1954-ųjų, o tai jiems jau didelis pasiekimas. Veiksmas čia sukasi aplink Andray Blatche, tačiau top 16 jiems tikrai net nekvepia…
21. Angola: ši šalis tradiciškai laimi Afrikos čempionatus, tačiau tarptautiniuose turnyruose, kur lygis visiškai kitas, krenta pirmuose etapuose. Na šįmet jie yra grupėje D, kur tikrai už juos stipresnės trys komandos, tai galbūt pavyks prasprūsti į top 16…
22. Iranas: 2013 FIBA Asia čempionus į priekį veda Hamed Haddadi ir Arsalan Kazemi. Galbūt jiems kas nors ir pavyktų, jei jie butų kitoje grupėje. O dabar jiems reikia išmesti bent vieną iš Serbijos, Prancūzijos, Ispanijos ar Brazilijos – o taip tikrai nenutiks.
23. Egiptas: tik neįtikėtina sėkmė FIBA Africa čempionate atvedė egiptiečius į šį čempionatą (jie pralaimėjo visas trejas rungtynes grupių etape…). Jei laimės prieš Iraną ir užims penktą vietą grupėje A, tai jiems bus didelis pasiekimas.
24. Korėja: šokiruojantis Kinijos pralaimėjimas Taipėjui FIBA Asia čempionate atvėrė duris į Pasaulio Čempionatą Korėjai. Na, tiesiog šioks toks netyčinis ir vienkartinis paįvairinimas…
Tvarkaraštis
Čempionatas prasideda rugpjūčio 30 dieną ir tęsis iki rugsėjo 14 dieną vyksiančio finalo. Paspaudę nuorodą žemiau, galite parsisiųsti oficialų FIBA tvarkaraštį spausdinimui (rungtynių pradžios laikas jame – vietinis Ispanijos, Lietuvos laikas yra +1 valanda nurodytam).
Prognozės
Žemiau matote mūsų outrights prognozes čempionatui. Kaip visada, prognozes atskiroms rungtynėms skelbsime Dienos Bilietuose.
Prognozė | Statymas | Geriausias koeficientas | Rezultatas | Pelnas/ Nuostolis |
Winner: Spain | 4/10 | 2.81 Paddy | USA | -4 |
Group B Winner: Croatia | 3/10 | 3.14 Betfair | Greece | -3 |
Group D Winner: Lithuania | 8/10 | 2.20 Bet365 | Lithuania | +9,60 |
Argentina Stage of Elimination: Last 16 | 6/10 | 2.20 Betfair | Last 16 | +7,20 |
Australia Stage of Elimination: Last 16 | 8/10 | 1.73 Betfair | Last 16 | +5,84 |
Greece Stage of Elimination: Last 16 | 6/10 | 2.38 Betfair | Last 16 | +8,28 |
Serbia Stage of Elimination: Last 16 | 5/10 | 2.38 Betfair | Final | -5 |
Turkey Stage of Elimination: Last 16 | 5/10 | 2.20 Betfair | Quarter-finals | -5 |
Viso | +13,92 |
Daugiau mūsų prognozių šiandien vykstančioms rungtynėms rasite Nemokamų sporto prognozių skiltyje »